Star

Bruce Lee
Nume real: Lee Jun-Fan
Alias: Little Dragon, Lee Hsiao Lung
Locul nasterii: San Francisco, California, SUA
Mama: Gracie Lee
Tatal: Lee Hou-Cheun
Frati: Robert Lee
Sotie: Linda
Copii: Brandon Lee, Shannon Lee
Culoarea ochilor: caprui
Culoarea parului: negru
Hobby-uri: Arte Martiale
Site oficial: www.bruceleedivinewind.com


Biografie:
Bruce Lee (Lee Jun Fan) s-a născut la 27 noiembrie 1940 la San Francisco, în California (SUA). A fost un simbol al artelor marţiale şi una dintre figurile legendare din cinematografia anilor '70.
A fost casatorit cu Linda Lee Cadwell şi a avut doi copii: Brandon Lee (1965-1993) şi Shannon Lee (n. 1969).
Avea doar şase ani când a apărut in filmul "The Birth of Mankind" (1946).
A jucat in aproape treizeci de producţii cinematografice.
La data de 20 iulie 1973, la vârsta de numai 32 de ani, actorul Bruce Lee s-a stins din viaţă.

Galerie foto Bruce Lee